JAE Electronics KX15-20K3D-E1000E
KX15-20K3D-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
KX15-20K3D-E1000E
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-20K3D-E1000E.pdf
Availability of KX15-20K3D-E1000E
QUANTITY
KX15-20K3D-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-20K3D-E1000E
Internal Part NumberEIS-KX15-20K3D-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 17mm
Height Above Board0.187" (4.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-20K3D-E1000E
Related LinksKX15-20K, KX15-20K3D-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-20K3D-E1000E Details Description
Related parts for KX15-20K3D-E1000E
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 250OHM 130DEG RAD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 30SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 16POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 10WSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf