Vishay/Dale CMF55412K00FKRE70
CMF55412K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55412K00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55412K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55412K00FKRE70
QUANTITY
CMF55412K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55412K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55412K00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55412K00FKRE70
Related LinksCMF55412, CMF55412K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55412K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55412K00FKRE70
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4 GHZ SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 130 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf