Vishay/Dale CMF5541K200FKEK
CMF5541K200FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541K200FKEK
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541K200FKEK.pdf
Availability of CMF5541K200FKEK
QUANTITY
CMF5541K200FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541K200FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5541K200FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5541K200FKEK
Related LinksCMF5541, CMF5541K200FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5541K200FKEK Details Description
Related parts for CMF5541K200FKEK
CONN HEADER 14POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS TIN T/H datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 10SEC DIN MNT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 16SO datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf