Vishay/Dale CMF5542R200DHR6
CMF5542R200DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542R200DHR6
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542R200DHR6.pdf
Availability of CMF5542R200DHR6
QUANTITY
CMF5542R200DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542R200DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5542R200DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542R200DHR6
Related LinksCMF5542, CMF5542R200DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542R200DHR6 Details Description
Related parts for CMF5542R200DHR6
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SAVVI CERAMIC IMD GPS BT datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf