Vishay/Dale CMF55453K00FEBF
CMF55453K00FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55453K00FEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55453K00FEBF.pdf
Availability of CMF55453K00FEBF
QUANTITY
CMF55453K00FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55453K00FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55453K00FEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55453K00FEBF
Related LinksCMF5545, CMF55453K00FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55453K00FEBF Details Description
Related parts for CMF55453K00FEBF
FIXED IND 4.7UH 1.5A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE/FEMALE 4POS 6M datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 125MA 22.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf
SGE-225-2-1220 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
PUSH MNT .616''X.401'' BK datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf