Vishay/Dale CMF5545K440BHEB
CMF5545K440BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5545K440BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.44K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5545K440BHEB.pdf
Availability of CMF5545K440BHEB
QUANTITY
CMF5545K440BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5545K440BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5545K440BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.44k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5545K440BHEB
Related LinksCMF5545, CMF5545K440BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5545K440BHEB Details Description
Related parts for CMF5545K440BHEB
IC ADC 14BIT 130MSPS 64-QFN datasheet.pdf
IC NETWORK POWER CTRLR 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
CONN HAN 3A HOOD TOP M20 W/O SU datasheet.pdf