Vishay/Dale RLR07C95R3FRR36
RLR07C95R3FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C95R3FRR36
Brief Description
RES 95.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C95R3FRR36.pdf
Availability of RLR07C95R3FRR36
QUANTITY
RLR07C95R3FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C95R3FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C95R3FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C95R3FRR36
Related LinksRLR07C9, RLR07C95R3FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C95R3FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C95R3FRR36
IC TX 24BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SOIC datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.18V SC-70-3 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 28SOIC datasheet.pdf
SSR 90A BURST FIRE CONTRL POT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
UV-SCE-1/2-2.0-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf