Vishay/Dale CMF55475K00CEEA
CMF55475K00CEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475K00CEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475K00CEEA.pdf
Availability of CMF55475K00CEEA
QUANTITY
CMF55475K00CEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475K00CEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55475K00CEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475K00CEEA
Related LinksCMF5547, CMF55475K00CEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475K00CEEA Details Description
Related parts for CMF55475K00CEEA
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 10W MONO 28HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
SIZE 22, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
37POS M S.C WATER RESIS. 4-40 datasheet.pdf