Vishay/Dale CMF55475R00FKBF
CMF55475R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475R00FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475R00FKBF.pdf
Availability of CMF55475R00FKBF
QUANTITY
CMF55475R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55475R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475R00FKBF
Related LinksCMF5547, CMF55475R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55475R00FKBF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM SMCJ datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf