Vishay/Dale CMF5547R000FEBF
CMF5547R000FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5547R000FEBF
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5547R000FEBF.pdf
Availability of CMF5547R000FEBF
QUANTITY
CMF5547R000FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5547R000FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5547R000FEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5547R000FEBF
Related LinksCMF5547, CMF5547R000FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5547R000FEBF Details Description
Related parts for CMF5547R000FEBF
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf