Vishay/Dale CMF5547R000GKR6
CMF5547R000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5547R000GKR6
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF5547R000GKR6.pdf
Availability of CMF5547R000GKR6
QUANTITY
CMF5547R000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5547R000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5547R000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5547R000GKR6
Related LinksCMF5547, CMF5547R000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5547R000GKR6 Details Description
Related parts for CMF5547R000GKR6
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf