Vishay/Dale CMF5548R700BER6
CMF5548R700BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5548R700BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5548R700BER6.pdf
Availability of CMF5548R700BER6
QUANTITY
CMF5548R700BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5548R700BER6
Internal Part NumberEIS-CMF5548R700BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5548R700BER6
Related LinksCMF5548, CMF5548R700BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5548R700BER6 Details Description
Related parts for CMF5548R700BER6
CAP ALUM 47UF 165V QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
THYRISTOR 650V 12A TO-220F datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 15 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 25MA SOT343 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf