Vishay/Dale CMF55498K00BEEB
CMF55498K00BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55498K00BEEB
Brief Description
RES 498K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55498K00BEEB.pdf
Availability of CMF55498K00BEEB
QUANTITY
CMF55498K00BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55498K00BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55498K00BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)498k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55498K00BEEB
Related LinksCMF5549, CMF55498K00BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55498K00BEEB Details Description
Related parts for CMF55498K00BEEB
CONN PLUG 16POS .4MM BOARD-BOARD datasheet.pdf
HEADER VERT 14POS DUAL TIN T/H datasheet.pdf
BKT R88D-WNA5L-04L A5H-10H ML datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23-3L datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf