Vishay/Dale CMF5549K900FKEK
CMF5549K900FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K900FKEK
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K900FKEK.pdf
Availability of CMF5549K900FKEK
QUANTITY
CMF5549K900FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K900FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5549K900FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K900FKEK
Related LinksCMF5549, CMF5549K900FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K900FKEK Details Description
Related parts for CMF5549K900FKEK
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf