Vishay/Dale CMF5549K900FKRE70
CMF5549K900FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K900FKRE70
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K900FKRE70.pdf
Availability of CMF5549K900FKRE70
QUANTITY
CMF5549K900FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K900FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5549K900FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K900FKRE70
Related LinksCMF5549K, CMF5549K900FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K900FKRE70 Details Description
Related parts for CMF5549K900FKRE70
IC 8-BIT 80 MSPS LP A/D 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS STR datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf