Vishay/Dale CMF5549R900BERE70
CMF5549R900BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549R900BERE70
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549R900BERE70.pdf
Availability of CMF5549R900BERE70
QUANTITY
CMF5549R900BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549R900BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF5549R900BERE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549R900BERE70
Related LinksCMF5549R, CMF5549R900BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549R900BERE70 Details Description
Related parts for CMF5549R900BERE70
IC DAC QUAD SRL 8BIT R-R 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RAIN HOOD USE W/ PF2000/PF22000 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf