Vishay/Dale CMF5549R900DHBF
CMF5549R900DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549R900DHBF
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549R900DHBF.pdf
Availability of CMF5549R900DHBF
QUANTITY
CMF5549R900DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549R900DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5549R900DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549R900DHBF
Related LinksCMF5549, CMF5549R900DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549R900DHBF Details Description
Related parts for CMF5549R900DHBF
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.0V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf