Vishay/Dale CMF554K4200FKEA70
CMF554K4200FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K4200FKEA70
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K4200FKEA70.pdf
Availability of CMF554K4200FKEA70
QUANTITY
CMF554K4200FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K4200FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF554K4200FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K4200FKEA70
Related LinksCMF554K4, CMF554K4200FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K4200FKEA70 Details Description
Related parts for CMF554K4200FKEA70
CORD QUAD CMMN JACK W/RES 10' datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CA SM 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.200 T/H datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 9.9A 8-SO datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5K OHM 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf