Vishay/Dale CMF554K8700FERE
CMF554K8700FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K8700FERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K8700FERE.pdf
Availability of CMF554K8700FERE
QUANTITY
CMF554K8700FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K8700FERE
Internal Part NumberEIS-CMF554K8700FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K8700FERE
Related LinksCMF554K, CMF554K8700FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K8700FERE Details Description
Related parts for CMF554K8700FERE
MOSFET N-CH 200V 3A TO-220F datasheet.pdf