Vishay/Dale CMF554M1200FKEA
CMF554M1200FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M1200FKEA
Brief Description
RES 4.12M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M1200FKEA.pdf
Availability of CMF554M1200FKEA
QUANTITY
CMF554M1200FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M1200FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF554M1200FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M1200FKEA
Related LinksCMF554M, CMF554M1200FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M1200FKEA Details Description
Related parts for CMF554M1200FKEA
TERM RING NYL 16-14AWG #4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-15VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 32POS datasheet.pdf