Vishay/Dale CMF554M5300FHEB
CMF554M5300FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M5300FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M5300FHEB.pdf
Availability of CMF554M5300FHEB
QUANTITY
CMF554M5300FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M5300FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF554M5300FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M5300FHEB
Related LinksCMF554M, CMF554M5300FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M5300FHEB Details Description
Related parts for CMF554M5300FHEB
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X2MM datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf