Vishay/Dale CMF55511R00FKRE39
CMF55511R00FKRE39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55511R00FKRE39
Brief Description
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55511R00FKRE39.pdf
Availability of CMF55511R00FKRE39
QUANTITY
CMF55511R00FKRE39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55511R00FKRE39
Internal Part NumberEIS-CMF55511R00FKRE39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55511R00FKRE39
Related LinksCMF55511, CMF55511R00FKRE39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55511R00FKRE39 Details Description
Related parts for CMF55511R00FKRE39
PTC RESETTABLE 16V 1.75A STRAP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
IC DGTL CABLE SIL TUNER 48HVQFN datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf