Vishay/Dale CMF5554K900FEEB
CMF5554K900FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554K900FEEB
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554K900FEEB.pdf
Availability of CMF5554K900FEEB
QUANTITY
CMF5554K900FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554K900FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF5554K900FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554K900FEEB
Related LinksCMF5554, CMF5554K900FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554K900FEEB Details Description
Related parts for CMF5554K900FEEB
IC CONTRLR HOTSWAP POSVOLT 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 11A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR090F K datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 1000VAC datasheet.pdf