Vishay/Dale CMF5554K900FKEA
CMF5554K900FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554K900FKEA
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554K900FKEA.pdf
Availability of CMF5554K900FKEA
QUANTITY
CMF5554K900FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554K900FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5554K900FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554K900FKEA
Related LinksCMF5554, CMF5554K900FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554K900FKEA Details Description
Related parts for CMF5554K900FKEA
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .380" datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638234900 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0201 X7R 0.01レF 10V datasheet.pdf