Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0066250R000A0L
Y0066250R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0066250R000A0L
Brief Description
RES 250 OHM 10W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0066250R000A0L.pdf
Availability of Y0066250R000A0L
QUANTITY
Y0066250R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0066250R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y0066250R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.05%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0066250R000A0L
Y0066250R000A0L Details Description
Related parts for Y0066250R000A0L
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 100NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 12X1-1/4" A VFN datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf