Vishay/Dale CMF5555K380FKEA
CMF5555K380FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5555K380FKEA
Brief Description
RES 55.38K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5555K380FKEA.pdf
Availability of CMF5555K380FKEA
QUANTITY
CMF5555K380FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5555K380FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5555K380FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.38k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5555K380FKEA
Related LinksCMF5555, CMF5555K380FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5555K380FKEA Details Description
Related parts for CMF5555K380FKEA
PANEL ALUMINUM 19" METALLIC GRAY datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf