Vishay/Dale CMF5555K600BEEB70
CMF5555K600BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5555K600BEEB70
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5555K600BEEB70.pdf
Availability of CMF5555K600BEEB70
QUANTITY
CMF5555K600BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5555K600BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5555K600BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5555K600BEEB70
Related LinksCMF5555K, CMF5555K600BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5555K600BEEB70 Details Description
Related parts for CMF5555K600BEEB70
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
DSUB CON D*M SKT HP#8 STD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LFQFP datasheet.pdf
M805 19C 19#23 SKT RECP THRD datasheet.pdf
G1/8" WATER FLOW SENSOR datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf