Vishay/Dale CMF55560K00JKEB
CMF55560K00JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55560K00JKEB
Brief Description
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55560K00JKEB.pdf
Availability of CMF55560K00JKEB
QUANTITY
CMF55560K00JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55560K00JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55560K00JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55560K00JKEB
Related LinksCMF5556, CMF55560K00JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55560K00JKEB Details Description
Related parts for CMF55560K00JKEB
CONN HDR BRKWAY 40POS VERT 15AU datasheet.pdf
SWITCH M3 PIN PLUNGER SILV PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PHOTOTRANS 880NM DOME CLR TO-18 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf