Vishay/Dale CMF55562R00FKEA70
CMF55562R00FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562R00FKEA70
Brief Description
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562R00FKEA70.pdf
Availability of CMF55562R00FKEA70
QUANTITY
CMF55562R00FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562R00FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55562R00FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562R00FKEA70
Related LinksCMF55562, CMF55562R00FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562R00FKEA70 Details Description
Related parts for CMF55562R00FKEA70
IC OPAMP AUDIO 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFP37H/AE37G/HFP37H datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS 35DEG 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 16MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA datasheet.pdf
TOOL SIZING.075 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123W datasheet.pdf