Vishay/Dale CMF5556R000FKRE
CMF5556R000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5556R000FKRE
Brief Description
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5556R000FKRE.pdf
Availability of CMF5556R000FKRE
QUANTITY
CMF5556R000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5556R000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5556R000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5556R000FKRE
Related LinksCMF5556, CMF5556R000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5556R000FKRE Details Description
Related parts for CMF5556R000FKRE
RES SMD 51 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K 276/4.8 K/A 9 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
RES 24 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf