Vishay/Dale CMF55590R00BEEK
CMF55590R00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55590R00BEEK
Brief Description
RES 590 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55590R00BEEK.pdf
Availability of CMF55590R00BEEK
QUANTITY
CMF55590R00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55590R00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55590R00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55590R00BEEK
Related LinksCMF5559, CMF55590R00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55590R00BEEK Details Description
Related parts for CMF55590R00BEEK
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
220UF 40V 10X18MM 85C 2500H datasheet.pdf