Vishay/Dale CMF5559R000DHR6
CMF5559R000DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5559R000DHR6
Brief Description
RES 59 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5559R000DHR6.pdf
Availability of CMF5559R000DHR6
QUANTITY
CMF5559R000DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5559R000DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5559R000DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5559R000DHR6
Related LinksCMF5559, CMF5559R000DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5559R000DHR6 Details Description
Related parts for CMF5559R000DHR6
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 256BGA datasheet.pdf
IC AGC AMP TV TUNER SYST 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 36POS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf