Vishay/Dale CMF555M1100GNRE
CMF555M1100GNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M1100GNRE
Brief Description
RES 5.11M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M1100GNRE.pdf
Availability of CMF555M1100GNRE
QUANTITY
CMF555M1100GNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M1100GNRE
Internal Part NumberEIS-CMF555M1100GNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M1100GNRE
Related LinksCMF555M, CMF555M1100GNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M1100GNRE Details Description
Related parts for CMF555M1100GNRE
RES TEMP SENS 1.2K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 375MA SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 36A DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR14H/AE14G/HPL14H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
PDU BASIC 208V 240V 20A 2 C19 datasheet.pdf