Vishay/Dale CMF555M6200FKR6
CMF555M6200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M6200FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M6200FKR6.pdf
Availability of CMF555M6200FKR6
QUANTITY
CMF555M6200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M6200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF555M6200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M6200FKR6
Related LinksCMF555M, CMF555M6200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M6200FKR6 Details Description
Related parts for CMF555M6200FKR6
IC DUAL DIFF 5V D/A CONV 28-SSOP datasheet.pdf
IC 16-BIT BUS TER ARRAY20-TSSOP datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 400MHZ 400CSBGA datasheet.pdf
OSC VCXO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf