NKK Switches KB26SKW01-12-CB
KB26SKW01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
KB26SKW01-12-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26SKW01-12-CB.pdf
Availability of KB26SKW01-12-CB
QUANTITY
KB26SKW01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26SKW01-12-CB
Internal Part NumberEIS-KB26SKW01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26SKW01-12-CB
Related LinksKB26SKW, KB26SKW01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26SKW01-12-CB Details Description
Related parts for KB26SKW01-12-CB
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 130 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.7A 270 MOHM TH datasheet.pdf