Vishay/Dale RWR89SR499DSBSL
RWR89SR499DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR499DSBSL
Brief Description
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR499DSBSL.pdf
Availability of RWR89SR499DSBSL
QUANTITY
RWR89SR499DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR499DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR499DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)