Vishay/Dale CMF555M6200GKR6
CMF555M6200GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M6200GKR6
Brief Description
RES 5.62M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M6200GKR6.pdf
Availability of CMF555M6200GKR6
QUANTITY
CMF555M6200GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M6200GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF555M6200GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M6200GKR6
Related LinksCMF555M, CMF555M6200GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M6200GKR6 Details Description
Related parts for CMF555M6200GKR6
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.8A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 38.88MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ANT MAGN MNT VEHICLE 4"DIA 10'NF datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf