Vishay/Dale CMF555R1100FKBF
CMF555R1100FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1100FKBF
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1100FKBF.pdf
Availability of CMF555R1100FKBF
QUANTITY
CMF555R1100FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1100FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF555R1100FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1100FKBF
Related LinksCMF555R, CMF555R1100FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1100FKBF Details Description
Related parts for CMF555R1100FKBF
IC TRPL 8BIT VIDEO ADC 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 10A TO220AB datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 11A SOLDER datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf