Vishay/Dale CMF555R6200FKEB
CMF555R6200FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R6200FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R6200FKEB.pdf
Availability of CMF555R6200FKEB
QUANTITY
CMF555R6200FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R6200FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF555R6200FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R6200FKEB
Related LinksCMF555R, CMF555R6200FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R6200FKEB Details Description
Related parts for CMF555R6200FKEB
IC VOLT DETECTOR LP 3.80V SC70-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SPRING CASSETTE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 32POS datasheet.pdf
2.0 WTB WAFER ASSY STR 2CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 310MA 1.55 OHM datasheet.pdf