Vishay/Dale CMF5560K400FKR670
CMF5560K400FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5560K400FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5560K400FKR670.pdf
Availability of CMF5560K400FKR670
QUANTITY
CMF5560K400FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5560K400FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF5560K400FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5560K400FKR670
Related LinksCMF5560K, CMF5560K400FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5560K400FKR670 Details Description
Related parts for CMF5560K400FKR670
RES 470 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 850MA 1.25 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Z5V RADIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 430NM 30MCD BLUE datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2667-A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf