Vishay/Dale CMF5561K200BEEB70
CMF5561K200BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5561K200BEEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.2K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5561K200BEEB70.pdf
Availability of CMF5561K200BEEB70
QUANTITY
CMF5561K200BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5561K200BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5561K200BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5561K200BEEB70
Related LinksCMF5561K, CMF5561K200BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5561K200BEEB70 Details Description
Related parts for CMF5561K200BEEB70
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR DS80C400 datasheet.pdf
VARISTOR 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 3A MED datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
120UF 450V 22X30MM 85C 2000H datasheet.pdf