Vishay/Dale CMF55649K00BHRE
CMF55649K00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55649K00BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55649K00BHRE.pdf
Availability of CMF55649K00BHRE
QUANTITY
CMF55649K00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55649K00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55649K00BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55649K00BHRE
Related LinksCMF5564, CMF55649K00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55649K00BHRE Details Description
Related parts for CMF55649K00BHRE
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 2POS 30AU datasheet.pdf
LED 7-SEG DUAL CA .56" GRN RHDP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR GOLD .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 YLW 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf