Vishay/Dale CMF55650R00BHEK
CMF55650R00BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55650R00BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 650 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55650R00BHEK.pdf
Availability of CMF55650R00BHEK
QUANTITY
CMF55650R00BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55650R00BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55650R00BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)650
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)