Vishay/Dale CMF55665R00BERE
CMF55665R00BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55665R00BERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55665R00BERE.pdf
Availability of CMF55665R00BERE
QUANTITY
CMF55665R00BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55665R00BERE
Internal Part NumberEIS-CMF55665R00BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)