Vishay/Dale CMF556K4200BEEA
CMF556K4200BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K4200BEEA
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K4200BEEA.pdf
Availability of CMF556K4200BEEA
QUANTITY
CMF556K4200BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K4200BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF556K4200BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K4200BEEA
Related LinksCMF556K, CMF556K4200BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K4200BEEA Details Description
Related parts for CMF556K4200BEEA
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 32X1 48TQFP datasheet.pdf
CONN LOW PRO 15 POS 125X200C/L datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
EVAL BOARD 2.9V/2.9V ISL9000LL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAA/PMA LAMP datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 P TH PLUG datasheet.pdf
150UF 63V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf