Cornell Dubilier Electronics DME6S33K-F
DME6S33K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S33K-F
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S33K-F.pdf
Availability of DME6S33K-F
QUANTITY
DME6S33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S33K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S33K-F
Related LinksDME6S, DME6S33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S33K-F Details Description
Related parts for DME6S33K-F
CONN RECEPT PIN .022-.032" .219" datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 9POS EXT ACT PC MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
30AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR, BEAD, 6 X 9MM, 1 NPB datasheet.pdf