Vishay/Dale CMF556K8050CHBF
CMF556K8050CHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8050CHBF
Brief Description
RES 6.805K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8050CHBF.pdf
Availability of CMF556K8050CHBF
QUANTITY
CMF556K8050CHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8050CHBF
Internal Part NumberEIS-CMF556K8050CHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.805k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8050CHBF
Related LinksCMF556K, CMF556K8050CHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8050CHBF Details Description
Related parts for CMF556K8050CHBF
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A PCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
BRASSM18, 0.3M DIFF,RAD,NPN,PW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf