Vishay/Dale CMF556M3400FKR6
CMF556M3400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556M3400FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556M3400FKR6.pdf
Availability of CMF556M3400FKR6
QUANTITY
CMF556M3400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556M3400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF556M3400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556M3400FKR6
Related LinksCMF556M, CMF556M3400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556M3400FKR6 Details Description
Related parts for CMF556M3400FKR6
MOSFET N-CH 650V 3.2A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 30POS DUAL 15AU datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC datasheet.pdf
5A 125VAC 5M VCTF RLR PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf