Vishay/Dale CMF556M8000JNBF
CMF556M8000JNBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556M8000JNBF
Brief Description
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF556M8000JNBF.pdf
Availability of CMF556M8000JNBF
QUANTITY
CMF556M8000JNBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556M8000JNBF
Internal Part NumberEIS-CMF556M8000JNBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556M8000JNBF
Related LinksCMF556M, CMF556M8000JNBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556M8000JNBF Details Description
Related parts for CMF556M8000JNBF
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 19K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 10' RD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf