Vishay/Dale CMF55750K00FKEK
CMF55750K00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55750K00FKEK
Brief Description
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55750K00FKEK.pdf
Availability of CMF55750K00FKEK
QUANTITY
CMF55750K00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55750K00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55750K00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55750K00FKEK
Related LinksCMF5575, CMF55750K00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55750K00FKEK Details Description
Related parts for CMF55750K00FKEK
WIRE TIE 7.3" 40LBS WHT datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2000 MAH datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 50MHZ 100MA 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 28-SSOP datasheet.pdf
LED 4.7MM 565NM GRN 6"LD PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 150MW 0603 datasheet.pdf